×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

اگر استرس کرونا دارید حتماً بخوانید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشمه لر،؛ شایعات نگران کننده‌ای در رابطه با ویروس کرونا وجود دارد که تنها موجب استرس در افراد می‌شود، اگر شما هم استرس کرونا دارید حتما این مطلب را بخوانید.

استرس کرونا و شایعاتی که نباید جدی بگیرید

بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) اولین بار در ووهان چین شناسایی شد و کم کم این ویروس چشم بادامی‌ها از مرز‌ها نیز عبور کرد و برخی از کشور‌ها را درگیر خود نمود. این ویروس به شدت مسری که از طریق تماس با سطح آلوده و از طریق تنفس منتقل می‌شود، اکنون به کشور ما نیز وارد شده و اذهان عمومی را با نگرانی روبرو نموده است.

احتمالا در فضای مجازی مطالبی درباره روش‌های پیشگیری از این ویروس خوانده اید، اما در فضای مجازی شایعات نگران کننده‌ای نیز درباره این بیماری وجود دارد که ممکن است شما را بیش از پیش نگران کند. ترس و اضطراب در شرایط کنونی موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و سرکوب سیستم دفاعی می‌شود و کمکی به شما نمی‌کند.

استرس کرونا تا چه اندازه خطرناک است؟

با ورود ویروس کرونا به کشور و مبتلا شدن برخی از هموطنانمان، ترس از بیماری بسیاری از ما را گرفتار استرس و اضطراب نموده است.

اگر استرس کرونا دارید حتماً بخوانید

افزایش فشار بر سیستم درمانی

ترس و استرس بیش از حد باعث حساسیت بیش از حد افراد می‌شود به صورتی که بسیاری از افراد علائم بدنی خود را به صورت نادرست تفسیر می‌کنند و احساس می‌کنند به بیماری مبتلا شده اند بنابراین به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌روند. رفتن به مراکز درمانی در صورتی که علائم بیماری را نداشته باشید باعث افزایش فشار بر سیستم درمانی خواهد شد.

تضعیف سیستم ایمنی

ترس و اضطراب سبب تضعیف سیستم ایمنی و سرکوب سیستم دفاعی در برابر ابتلا به بیماری‌های ویروسی می‌شود.

اختلالات روانی

ترس و نگرانی از ابتلا به این یبماری در بیماران اعصاب و روان، اختلالات روانی به وجود می‌آورد.

افزایش شایعات

اضطراب و استرس زیاد بیش از حد سبب می‌شود افراد شایعات را بیشتر قبول کنند و خود به شایعات دامن بزنند تا بتوانند کمی از ترس و نگرانی خود بکاهند.

شایعات مرتبط با کرونا که موجب استرس شما خواهد شد:

نامه یا بسته‌های ارسالی از چین ناقل ویروس است

برخی می‌گویند نامه یا بسته‌های ارسالی از چین ناقل ویروس هستند و حتی اجناس وارد شده از این کشور ما را در معرض خطر قرار می‌دهد. ویروس کرونا روی اشیایی مانند نامه یا بسته‌های پستی نمی‌تواند زیاد زنده بماند بنابراین این گفته‌ها شایعه هستند.

کرونا ویروس افراد بزرگسال را مبتلا می‌کند

خطر ابتلا به ویروس به قدرت سیستم ایمنی و نه به سن و سال بستگی دارد بنابراین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است بیشتر به این بیماری دچار شوند پس این ویروس ربطی به سن و سال ندارد.

ویروس از طریق حیوانات خانگی انتقال می‌یابد

کرونای حیوانات با کرونای انسانی متفاوت است بنابراین کرونای ما به آن‌ها قابل انتقال نیست، اما باید پس از تماس با حیوانات خانگی اصل بهداشتی شستشوی دست‌ها را رعایت کنید.

اگر استرس کرونا دارید حتماً بخوانید

آنتی بیوتیک‌ها کرونای جدید را درمان می‌کنند

درمان ویروس با آنتی بیوتیک‌ها امکان پذیر نیست و آنتی بیوتیک همیشه روش درمان باکتری‌ها است و سبب پیشگیری و درمان بیماری ویروسی نمی‌شود.

داروی کرونای جدید کشف شده است

داروی قطعی یا واکسن کرونا هنوز ساخته نشده است و دارو‌های کمک کننده به درمان در حال بررسی و آزمایش هستند.

عامل اصلی انتقال کرونا مار‌ها بوده اند

دقیقا نمی‌توان گفت که کدام حیوان مسبب اصلی ظهور کرونا ویروس ۲۰۱۹ در انسان است البته در ابتدا مقاله‌ای منتشر شد که مار‌ها را عامل اصلی کرونا ویروس معرفی کردند که بعد این مورد تکذیب شد.

عامل اصلی انتقال کرونا خفاش‌ها هستند

حتما در فضای مجازی شنیده اید که عامل انتقال کرونا را مصرف سوپ خفاش معرفی می‌کنند و انتقادات زیادی درباره خوراک‌های آسیایی عنوان می‌شود. تحقیقات کنونی نشان داده ژنوم کرونای جدید تا ۹۶ درصد با کرونایی که در خفاش (خفاش نعل اسبی) وجود دارد برابری می‌کند، اما نمی‌توان عامل این بیماری را به طور قطعی خفاش و یا حیوان دیگری دانست.

ترس از کرونا تا چه اندازه مفید است؟

ترس از کرونا ویروس تا اندازه‌ای مفید است که سبب شود ما محتاطانه عمل کنیم و دستورات پیشگیری از این ویروس را به درستی انجام دهیم. برخی از افراد این بیماری را جدی نمی‌گیرند و روش‌های پیشگیری را بکار نمی‌برند. این افراد باعث گسترش این بیماری خواهند شد، زیرا با رعایت نکردن و ابتلای خود به بیماری دیگران را نیز مبتلا می‌کنند چرا که ممکن است ناقل بیماری باشند، اما علائمی نداشته باشند.

استرس کرونا بر روی کودکان نیز تاثیر گذار است

با شیوع کرونا در کشور و صحبت بیش از حد والدین درباره این بیماری، کودکان نیز دچار استرس بیماری می‌شوند. این استرس بر روی کودکان تاثیر می‌گذارد و باعث خود بیمارانگاری آن‌ها می‌شود لذا کودک در مقابل این مشکل احساس ناتوانی می‌کند و دچار آسیب روانی و احساس حقارت می‌شود.

استرس برای مغز و سیستم عصبی کودک بسیار آسیب زاست و موجب مختل شدن ترشح هورمون‌های دوپامین و سروتونین و ترس محیطی می‌شود.

اگر استرس کرونا دارید حتماً بخوانید

والدین برای کاهش استرس کودک خود چه کنند؟

والدین برای کاهش استرس کودکان و کاهش آسیب‌های روان شناختی نباید در محیط خانه در مورد بیماری نزد کودکان صحبت کنند و این بیماری را فاجعه آمیز و غیر قابل کنترل ندانند و تنها به آموزش نکات بهداشتی و مراقبت از فرزندان و کاهش رفت و آمد اکتفا کنند. آن‌ها می‌توانند با بازی کودکان را ترغیب به شستن دستانشان کنند و در مقابل این کار به آن‌ها پاداش دهند.

والدین نباید پیام‌های فضای مجازی درباره کرونا در خانه و در حضور کودکان با صدای بلند بخوانند. اگر کودک شما استرس زیادی از این بیماری دارد، در هنگام پخش اخبار و برنامه تلویزیونی ویژه کرونا ویروس او را از محل دور کنید و یا در نزد او این گونه برنامه‌ها را نبینید.

اگر کودکتان از اختلال وسواس فکری رنج می‌برد و به صورت وسواس گونه به کروناویروس فکر می‌کنند، می‌توانید با انجام بازی غول کش و بازی ترکاندن بادکنک موجب حواس پرتی و مشغولیت ذهنی کودکان شوید و از بروز افکار مزاحم در کودکان جلوگیری نمایید.

روال قبل را پیش بگیرید و به بازی با کودک و خندان او بپردازید تا این افکار مزاحم از او دور شود.

توصیه‌هایی برای مدیریت استرس برای مقابله با ویروس کرونا

دیدگاه مثبتی به وقایع داشته باشید

باید بدانید کروناویروس جدید با اینکه شیوع زیادی دارد، اما میزان کشندگی آن دو درصد است و همه مبتلایان به این ویروس از بین نمی‌روند بلکه بسیاری از آنان بهبود می‌یابند پس نگران نباشید و دید مثبتی داشته باشید. میزان کشندگی این ویروس از میزان کشندگی سارس ۱۰ درصد، میزان کشندگی مِرس ۳۰ درصد بسیار کمتر است و اگر نکات بهداشتی را رعایت کنیم این ویروس به شما منتقل نخواهد شد.

به دنبال واقعیت باشید

گزارشات و اخبار مرتبط با این ویروس کرونا مانند میزان شیوع، مرگ و میر و اقدامات پیشگیرانه را از سایت‌های معتبر نظیر سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب کنید و به شایعات فضای مجازی اهمیت ندهید.

احساسات اضطرابی خود را کنترل کنید

کنترل احساسات با شناخت و آگاهی از آنان صورت می‌پذیرد. مهارت‌هایی که در زمان مشکلات پیش از این در زندگی به شما کمک کرده اند را دریابید و از آن‌ها برای کنترل احساسات خود در این دوره بحرانی شیوع بیماری استفاده کنید.

شیوه زندگی سالم را برگزینید

زندگی سالم داشته باشید، پیگیر سلامت جسمی خود باشید و خواب کافی و فعالیت بدنی داشته و طور منظم وعده غذایی مقوی مصرف نمایید. همچنین برای کنار آمدن با احساسات خود از مصرف سیگار الکل و دیگر مواد مخدر خودداری کنید.

ارتباط برقرار کنید

اینکه احساس ناراحتی و اضطراب، سردرگمی، ترس و عصبانیت کنید در هنگام بحران عادی است. تنهایی استرس شما را بیشتر می‌کند بنابراین با دوستانی که اعتماد به نفس شما را بالا می‌برند، در ارتباط باشید، اما اصول پیشگیری را رعایت کنید. می‌توانید از طریق ایمیل تلفن با اعضای دیگر خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنید.

روال عادی زندگی را پیش بگیرید

ممکن است بگویید در شرایط کنونی دست و دلتان به کار نمی‌رود، اما برای اینکه استرس را کاهش دهید و ذهنتان به سمت موضوعات دیگری سوق یابد، روال عادی زندگی را پیش بگیرید و احساس عدم اطمینان را مدیریت کنید.

با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید

کاهش اضطراب و استرس با فرزندان خود ارتباط برقرار نمایید و با آنان به بازی بپردازید تا هم استرس از آن‌ها و هم خودتان دور شود. روی فعالیت‌ها و برنامه‌های روزانه فرزندان تمرکز کنید و زیاد درباره این بیماری حرف نزنید و راهکار‌های پیشگیرانه متناسب با سن فرزندان خود را به شیوه صادقانه به آنان توضیح دهید.

یوگا و مدیتیشن کمک کننده است

از تمرینات ذهن آگاهی، آرامش ذهن، یوگا و مدیتیشن برای رسیدن به آرامش کامل بهره ببرید.

به پیاده روی بروید

با رعایت اقدامات پیشگیرانه، در مناطق خلوت و دور از زادحام به پیاده روی بروید و از پیاده روی لذت ببرید.

اگر استرس کرونا دارید حتماً بخوانید

بیش از حد خبر‌ها را دنبال نکنید

منظور از اخبار بیشتر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی است، بار‌ها و بار‌ها در بخش‌های مختلف سلامت نمناک گفته ایم که تنها به اخبار تایید شده و منتشر شده توسط صدا و سیما اعتماد کنید. اخبار، را از منابع معتبر پیگیری کرده و بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی به سر نبرید تا آرامش از شما سلب نشود./باشگاه خبرنگاران

 

انتهای پیام/ت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کد امنیتی را کامل کنید.